Archiwum roczne: 2009

Jakie przewody w instalacji solarnej?

Przewody w instalacji solarnej mają za zadanie umożliwienie obiegu czynnika grzewczego (glikolu) pomiędzy źródłem ciepła – kolektorami słonecznymi, a odbiorem ciepła – np. wężownicą podgrzewacza pojemnościowego ciepłej wody użytkowej. Znaczna rozpiętość temperatury oraz ciśnienia pracy, stawiają przewodom instalacji solarnej wysokie wymagania techniczne.

Elementy standardowej instalacji solarnej

Zasada działania instalacji solarnej jest jednakowa w różnych jej rodzajach i wielkościach. Kolektory słoneczne mają na celu wytworzyć ciepło, które poprzez obieg pompowy przekazywane jest do odbiornika ciepła. Osprzęt instalacji solarnej ma na celu zapewnienie prawidłowej pracy, ochronę przed nadmiernym wzrostem temperatury i ciśnienia. Trudno jest sobie wyobrazić instalację solarną bez zastosowania miedzi, która znajduje…

Miedź wybór profesjonalistów – dla instalacji solarnych

Przedstawiamy Państwu krótką broszurę na temat wykorzystania miedzi w instalacjach solarnych. Znajdziecie tu Państwo odpowiedzi na podstawowe mogąc zgłębić wiedzę dlaczego miedź to idealny materiał na solarne instalacje cieplne. Broszura została wydana przez Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM) z przeznaczeniem dla wszystkich zainteresowanych tematyką instalacji solarnych – wykonawców, projektantów, architektów studentów, uczniów.

Podstawowe reguły doboru wielkości instalacji solarnej

Kluczową kwestią w doborze wielkości instalacji solarnej, a przede wszystkim powierzchni kolektorów słonecznych i pojemności podgrzewaczy/zasobników wody użytkowej lub grzewczej jest prawidłowe i jak najdokładniejsze określenie zapotrzebowania ciepła oraz wykonanie prognozy spodziewanych uzysków ciepła dobieranej instalacji solarnej. Kolektory słoneczne zbudowane w oparciu o miedź, cechują się wysokimi sprawnościami pracy, wytrzymałością i długowiecznością pracy. Miedź jako…

Sposoby łączenia kolektorów słonecznych

Najczęściej kolektory słoneczne łączone są w baterie złożone w zależnościod wielkości instalacji, z kilku lub kilkunastu kolektorów płaskich lub próżniowych. Połączenie kolektorów w baterii musi uwzględniać wymagania producenta, związane z typem kolektora, wymaganym natężeniem przepływu, dopuszczalną liczbą kolektorów w jednej baterii oraz sposobem ich łączenia. W każdym przypadku istotne jest zapewnienie równomiernych natężeń przepływu czynnika…

Rodzaje absorberów kolektorów słonecznych

Absorber w kolektorze słonecznym jest uważany za jego główny element – mający na celu pochłanianie promieniowania słonecznego, wytwarzanie ciepła i przekazywanie go do czynnika grzewczego. Wysoka przewodność cieplna miedzi stanowi bardzo dobrą cechę dla jej zastosowania w budowie absorbera. Dzięki miedzi, absorber uzyskuje wyrównaną temperaturę na całej powierzchni i możliwe jest zwiększenie odstępów pomiędzy przewodami…

Sprawność kolektora słonecznego

Uzysk ciepła kolektora słonecznego jest uzależniony od wielu czynników, m.in. od przepuszczalności promieniowania słonecznego przez szybę, zdolności absorbowania promieni słonecznych przez absorber oraz od izolacji cieplnej obudowy kolektora słonecznego. Jedynie sprawność optyczna danego kolektora słonecznego jest wartością stałą wyznaczaną laboratoryjnie podczas jego badań. Rzeczywista sprawność jest uzależniona od charakteru pracy kolektora i warunków zewnętrznych, podlegając…

Energia promieniowania słonecznego

 Energia Promieniowania Słonecznego (w skrócie EPS) docierająca do granicy atmosfery ziemskiej przyjmowana jest maksymalnie na niecałe 1370 W/m2 i jest to tzw. wartość Stałej Słonecznej. Najważniejsza jest jednak znajomość parametru opisującego ile energii EPS dociera do powierzchni kolektora słonecznego rocznie w danym miejscu globu ziemskiego. W ten sposób można dopiero określać wielkość instalacji solarnej, aby nie…

Optymalne ustawienie kolektora słonecznego

 Jeżeli charakter budynku na to pozwala, najczęstszym wariantem zabudowy jest montaż kolektorów słonecznych na dachu pochyłym. Większość kolektorów słonecznych wymaga nachylenia (min. 25, maks. 70 stopni), co powoduje, że dla zabudowy na elewacji lub na dachu poziomym, stosuje się dodatkowe konstrukcje wsporcze. Niektóre typy kolektorów słonecznych (przede wszystkim próżniowych), pozwalają na zabudowę w pozycji pionowej lub poziomej.

Rura miedziana w porównaniu do rury z tworzywa sztucznego

Rury miedziane i z tworzyw sztucznych stanowią powszechnie stosowany materiał w praktyce instalacyjnej. Należy jednak mieć na uwadze cechy jakimi się one charakteryzują, gdyż odgrywa to wpływ na bezpieczeństwo, trwałość, niezawodność  eksploatacji instalacji. Opracowanie podparte badaniami przedstawia aspekty związane z zastosowaniem rur miedzianych oraz rur z tworzyw sztucznych.