Archiwum miesięczne: Listopad 2009

Sprawność kolektora słonecznego

Uzysk ciepła kolektora słonecznego jest uzależniony od wielu czynników, m.in. od przepuszczalności promieniowania słonecznego przez szybę, zdolności absorbowania promieni słonecznych przez absorber oraz od izolacji cieplnej obudowy kolektora słonecznego. Jedynie sprawność optyczna danego kolektora słonecznego jest wartością stałą wyznaczaną laboratoryjnie podczas jego badań. Rzeczywista sprawność jest uzależniona od charakteru pracy kolektora i warunków zewnętrznych, podlegając…

Energia promieniowania słonecznego

 Energia Promieniowania Słonecznego (w skrócie EPS) docierająca do granicy atmosfery ziemskiej przyjmowana jest maksymalnie na niecałe 1370 W/m2 i jest to tzw. wartość Stałej Słonecznej. Najważniejsza jest jednak znajomość parametru opisującego ile energii EPS dociera do powierzchni kolektora słonecznego rocznie w danym miejscu globu ziemskiego. W ten sposób można dopiero określać wielkość instalacji solarnej, aby nie…

Optymalne ustawienie kolektora słonecznego

 Jeżeli charakter budynku na to pozwala, najczęstszym wariantem zabudowy jest montaż kolektorów słonecznych na dachu pochyłym. Większość kolektorów słonecznych wymaga nachylenia (min. 25, maks. 70 stopni), co powoduje, że dla zabudowy na elewacji lub na dachu poziomym, stosuje się dodatkowe konstrukcje wsporcze. Niektóre typy kolektorów słonecznych (przede wszystkim próżniowych), pozwalają na zabudowę w pozycji pionowej lub poziomej.

Rura miedziana w porównaniu do rury z tworzywa sztucznego

Rury miedziane i z tworzyw sztucznych stanowią powszechnie stosowany materiał w praktyce instalacyjnej. Należy jednak mieć na uwadze cechy jakimi się one charakteryzują, gdyż odgrywa to wpływ na bezpieczeństwo, trwałość, niezawodność  eksploatacji instalacji. Opracowanie podparte badaniami przedstawia aspekty związane z zastosowaniem rur miedzianych oraz rur z tworzyw sztucznych.

Łączenie rur miedzianych poprzez lutowanie twarde – film

Lutowanie miękkie i lutowanie twarde, są najczęściej stosowanymi technikami wykonywania połączeń rur miedzianych. Jest to specyficzna technika lutowania kapilarnego – połączenia końca jednej rury z kielichem łącznika lub kielichem drugiej rury. Szczelina między dwoma łączonymi elementami jest równomierna i tak mała, że powstaje efekt kapilarny (naczynia włoskowatego). Pod pojęciem lutowania twardego rozumie się wykonywanie połączeń…

Łączenie rur miedzianych poprzez lutowanie miękkie – film

Lutowanie miękkie i lutowanie twarde, są najczęściej stosowanymi technikami wykonywania połączeń rur miedzianych. Jest to specyficzna technika lutowania kapilarnego – połączenia końca jednej rury z kielichem łącznika lub kielichem drugiej rury. Szczelina między dwoma łączonymi elementami jest równomierna i tak mała, że powstaje efekt kapilarny (naczynia włoskowatego). Lutowanie miękkie zdefiniowane jest jako proces łączenia przy…

Podłączenie grzejnika rurami miedzianymi – film

Podłączenie grzejników, szczególnie w budynkach nowych, jest korzystne poprzez prowadzenie przewodów wody grzewczej w posadzce. Dzięki podłączeniu każdego grzejnika do wspólnego rozdzielacza, możliwa jest oddzielna regulacja wydajności grzejnika, a dodatkowo uzyskuje się wyrównane opory przepływu przez poszczególne grzejniki. Rury miedziane dzięki swojej swobodzie kształtowania, a jednocześnie przy wytrzymałości, trwałości i niskiej rozszerzalności cieplnej, spełniają bardzo dobrze…

Ogrzewanie podłogowe w hali sportowej – film

Ogrzewanie podłogowe stanowi korzystne rozwiązanie w obiektach o dużej powierzchni, zapewniając równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe obiektów sportowych stanowi z reguły specjalny wariant z uwagi na zastosowaniu konstrukcji wsporczej (legarów) dla podłogi. Rury miedziane stosowane są w tego rodzaju systemach przede wszystkim ze względu na niską rozszerzalność cieplną oraz wysoką wytrzymałość i trwałość. [youtube]mn6lL4ntAgk[/youtube]…

Układanie przewodów ogrzewania podłogowego – film

Układanie przewodów ogrzewania podłogowego z rur miedzianych jest wygodne w montażu. Miedź jako materiał antydyfuzyjny (nie przepuszczający tlenu), o znacznie niższej rozszerzalności cieplnej od rur z tworzyw sztucznych, wytrzymały i trwały w eksploatacji, spełnia doskonale funkcje w tego rodzaju systemach ogrzewania. Rury miedziane znajdują zastosowanie także dla ogrzewania posadzkowego w dużych obiektach, np. przemysłowych. [youtube]L0ZDyB13DC8[/youtube] źródło:…

Wymagania dla rur miedzianych

 Rury z miedzi stosowane w instalacjach wodociągowych wody zimnej i ciepłej, instalacjach grzewczych i ogrzewania podłogowego oraz instalacji gazowych posiadają szczególne właściwości w stosunku do rur miedzianych przeznaczonych do innych zastosowań.  Te szczególne właściwości dotyczą składu chemicznego miedzi, wymiarów rur i zachowania koniecznych tolerancji wymiarowych, własności mechanicznych rur oraz jakości ich powierzchni wewnętrznych. Zapewnia to instalacjom…