Archiwum miesięczne: Grudzień 2009

Jakie przewody w instalacji solarnej?

Przewody w instalacji solarnej mają za zadanie umożliwienie obiegu czynnika grzewczego (glikolu) pomiędzy źródłem ciepła – kolektorami słonecznymi, a odbiorem ciepła – np. wężownicą podgrzewacza pojemnościowego ciepłej wody użytkowej. Znaczna rozpiętość temperatury oraz ciśnienia pracy, stawiają przewodom instalacji solarnej wysokie wymagania techniczne.

Elementy standardowej instalacji solarnej

Zasada działania instalacji solarnej jest jednakowa w różnych jej rodzajach i wielkościach. Kolektory słoneczne mają na celu wytworzyć ciepło, które poprzez obieg pompowy przekazywane jest do odbiornika ciepła. Osprzęt instalacji solarnej ma na celu zapewnienie prawidłowej pracy, ochronę przed nadmiernym wzrostem temperatury i ciśnienia. Trudno jest sobie wyobrazić instalację solarną bez zastosowania miedzi, która znajduje…

Miedź wybór profesjonalistów – dla instalacji solarnych

Przedstawiamy Państwu krótką broszurę na temat wykorzystania miedzi w instalacjach solarnych. Znajdziecie tu Państwo odpowiedzi na podstawowe mogąc zgłębić wiedzę dlaczego miedź to idealny materiał na solarne instalacje cieplne. Broszura została wydana przez Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM) z przeznaczeniem dla wszystkich zainteresowanych tematyką instalacji solarnych – wykonawców, projektantów, architektów studentów, uczniów.

Podstawowe reguły doboru wielkości instalacji solarnej

Kluczową kwestią w doborze wielkości instalacji solarnej, a przede wszystkim powierzchni kolektorów słonecznych i pojemności podgrzewaczy/zasobników wody użytkowej lub grzewczej jest prawidłowe i jak najdokładniejsze określenie zapotrzebowania ciepła oraz wykonanie prognozy spodziewanych uzysków ciepła dobieranej instalacji solarnej. Kolektory słoneczne zbudowane w oparciu o miedź, cechują się wysokimi sprawnościami pracy, wytrzymałością i długowiecznością pracy. Miedź jako…

Sposoby łączenia kolektorów słonecznych

Najczęściej kolektory słoneczne łączone są w baterie złożone w zależnościod wielkości instalacji, z kilku lub kilkunastu kolektorów płaskich lub próżniowych. Połączenie kolektorów w baterii musi uwzględniać wymagania producenta, związane z typem kolektora, wymaganym natężeniem przepływu, dopuszczalną liczbą kolektorów w jednej baterii oraz sposobem ich łączenia. W każdym przypadku istotne jest zapewnienie równomiernych natężeń przepływu czynnika…

Rodzaje absorberów kolektorów słonecznych

Absorber w kolektorze słonecznym jest uważany za jego główny element – mający na celu pochłanianie promieniowania słonecznego, wytwarzanie ciepła i przekazywanie go do czynnika grzewczego. Wysoka przewodność cieplna miedzi stanowi bardzo dobrą cechę dla jej zastosowania w budowie absorbera. Dzięki miedzi, absorber uzyskuje wyrównaną temperaturę na całej powierzchni i możliwe jest zwiększenie odstępów pomiędzy przewodami…